Güzel Bir Gün

tarafından Ceyhun Özdemir

Bu havalarda mutlu olurum ben.

Mesela rüzgar ne soğuk esiyor, ne de sıcak esiyor. Öylesine vazifesini yapmak için yanağınızdan öperek selam verip gidiyor. Bence çok romantik.

Yapraklar ise yeşermiş. Ancak ağaçlarda sonbahar hüznü de yok, ilkbahar şımarıklığı da yok. Siz ona ne anlatırsanız anlatın, o öylece sizi dinliyor ve sizi asla yargılamıyor. Herhangi bir iddiası yok ağacın. Olduğu gibi, samimi ve sadık.

Güneş ise açmak ile açmamak arasında gidip geliyor. Sanki biraz utangaç davranıyor. Belki de “insanları çok ısıtır onları rahatsız ederim” diye bulutların arkasına saklanıyor. Nasıl da ince düşünüyor, nasıl edepli davranıyor bir bilsen…

Bulutlar ise tüm gökyüzünü sarmış. İçine attığını tüm kırgınlık ve yorgunluğa rağmen yağmamaya özen gösteriyor. Bazen ufak aralıklar ile çisiyor olsa da sonra yine geri çekiliyor. Bence insanlığa olan hürmet ve saygısından dolayı bunu yapıyor. Yoksa onun her yeri sel götürecek kudreti de var.

Toprağa bakıyorum. O ise apayrı güzeli. Binlerce yıldır insanlığın tüm zulmüne rağmen o yine de sana yiyecek veriyor. Sen onun üstüne çöp atıyorsun, tükürüyorsun hatta beton atıp susturmaya çalışıyorsun ancak o öyle mütevazi ki yine de yeşermeye devam ediyor.

Tam karşımda ise Osmanlı’nın yıkılmış surları var. Yılların yaşanmışlığı var o surlarda. Buram buram tarih kokuyor. Ancak beni tarihinden çok, yıkılmış olması etkiliyor. Öyle gösterişli değil artık, dayanıklı olduğunu da iddia etmiyor. Tüm güzelliğini kaybetmiş, artık yaşlılık dönemi girmiş. Kimsenin de umurunda değil oradaki surlar. Fakat görüntünün en güzel yanı o surlar. Çünkü güneş viranelere doğar. Dimdik duran, mükemmeliyetçi, kibirli ve şımarık insanlar asla o surlardaki hiçlik ve yokluğun güzelliğin göremedi.

Böyle işte…
Öyle sessiz, öyle sakin, öyle dingin bir gün. Paylaşmak istedim.
Sanki başka bir alemdeyiz bugün. Sanki başka bir zaman dilimindeyiz.
Durmuş, her şey durmuş…
Gösteriş yok, iddia yok, yargı yok, düşünce yok, etrafta insan da yok.
Biraz kırgın, biraz bulanık, biraz yorgun bir gün ama öyle güzel, öyle naif ve öyle sessiz bir gün bugün…

11 Mayıs 2018 15.00, Topkapı Kültür Parkı

Diğer Yazılar

Bir Yorum Yazın