Kabullen, dönüştür!

tarafından Ceyhun Özdemir

2017 sona ererken kendimi biraz köşeye çektim. Güzelce bu yılın analizini yaptım. Başarılı ve başarısız olduğum konuları inceledim. Hangi yönlenirim zayıf ve hangi yönlerimin geliştirmeye ihtiyacı olduğunu belirledim. Kısacası tüm bu tefekkür sonucundan kendimde bazı problemler buldum ve asıl önemlisi bu problemleri aşmak için bir teknik geliştirdim. Sizi problemlerim ile meşgul etmeyeyim -çünkü epey uzun ve özel :)- ancak geliştirdiğim bu tekniği paylaşabileceğimi düşünüyorum. Hem bu sayede belki daha fazla insan kendi hayatındaki problemleri çözebilir. Bundan öte bir şey istemem zaten :)

Öncelikle ben yaşam koçu, rehber, psikolog vs.değilim. Sadece paylaşmak amacıyla yazıyorum. Konunun uzmanı olmadan ukalaca öğüt verme, öğretme vs. amacımda yok. Kısacası basit birisiyim :) Yanlış anlaşılmalar olmaması için şimdiden bunu belirteyim dedim. Konunun uzmanları üzerinde düşünüp geliştirebilir. Şimdi ise sıra tekniğimize geldi;

Önce 2017’de yaşadığım problemleri alt alta yazdım. Hatta liste çok fazla dolunca önem sırasına göre yıldız koyup ufak bir düzenleme yaptım. Bir baktım ki aslında bu problemler ile ben yıllardır boğuşuyorum. Sadece 2017’ye has bi özellik değilmiş.  Bundan önceki senelerde de bu sorunlarımı aşmayı denemişim ancak aşamamışım. Hatta bazıları büyümüş kocaman sorunlar haline gelmiş. Kilit nokta ise burada başladı. Ben problemlerim ile savaştıkça onlar daha da büyümüş. Yani boşu boşuna akıntıya karşı kürek çekmişim. İlk adım olarak savaşmamayı tercih ettim. Evet! birinci anahtar kelime kabullenmek. Önce problemi göreceğiz ve onun bir problem olduğunun farkına varacağız ancak onu olduğu gibi kabul etmemiz gerekiyor. Kendimizi iyi ya da kötü olarak bir bütün şeklinde kabul etmek gerekiyor. Yani akıntıya kapılıp gideceğiz bir bakıma. Ancak o problemin de daha fazla büyümemesine çalışacağız. O olduğu yerde kalsın. Hatta iyi ki öyle problemler var. Neden mi? Çünkü iyi ya da kötü her şey bir enerji barındırıyor. O problem de aslında kötü bir enerji barındırıyor. Peki o enerjiyi sıfırlamak yerine iyi enerjiye dönüştüremez miyiz? Evet! 2. kilit nokta ise bu soru. Var olan problemin enerjisini kullanıp onu daha iyi bir şeye dönüştürüyoruz. 2. anahtar kelimemiz ise dönüştürmek. Bahsettiğim teknik bu kadar basit :) Kısaca anahtar kelimeleri birleştirirsek şu çıkıyor;

Önce kabullen, sonra dönüştür!

Bir örnek vereyim. Diyelim ki hırsınız var. Zenginlik hırsı olabilir. Tesla marka bir araba almak istiyorsunuz. Resmen her gün arabayla yatıp arabayla kalkıyorsunuz. Çok çok çok istiyorsunuz. Ancak bir gerçek var ki sizin bütçeniz de belli. Her şeyi satsanız bile bu arabayı alacak gücünüz yok. Bu araba hırsı ise sizi günden güne bitiriyor. Başka alanlara odaklanamıyorsunuz. Önce bunun bir sorun olduğunun farkına varıp kabullenmemiz gerekiyor. Onu yok etmeye çalışmak demiyorum. Kabullenmekten bahsediyorum. Çoğu psikolog, psikiyatr problemi silmeye çalışıyor. Bunun için ise ilaç vs. kullandırıyor. Halbuki çok yanlış. Problem belki sıfırlanıyor ancak bilinçaltında bir yerde o yaşamaya devam ediyor. En ufak bir hatırlatıcı da tekrar gün yüzüne çıkıyor. Ben de diyorum ki bu araba hırsını dönüştürelim. Ne olabilir? Sokaktaki çocuklara Tesla marka oyuncak araba dağıtabilirsin. Tesla’nın getirdiği teknolojiyi tüm yönleriyle öğrenebilirsin. Hatta edindiğin bu bilgiyi kendi mesleğine de uygulayabilirsin. Tesla marka arabayı anlatan kaliteli içerikleri internete yükleyebilirsin. Hem böylelikle başkaları yararlanır. Daha bir sürü şey bulunabilinir ve ayrıca bunları yaptıkça yavaş yavaş Tesla marka araba alma hırsının da geçeceğini düşünüyorum. Geçmese bile sen onu halka daha yararlı gelecek şekilde çevirmiş olacaksın. Başka bir örnek ise sigara bağımlılığı olabilir. Bağımlılığını kabul ettikten sonra sigara ile mücadele eden STK’larda gönüllü olarak çalışıp başkalarının bağımlılığına yardım edebilirsin. Hem başkasına yardım ettikçe hem de bilinçlenmen arttıkça zaten zamanla kendiliğinden senin bağımlılığın da gidecektir. Tamamen örnek vermek amacıyla yazdım. Tesla ya da sigara ile ilgilenmiyorum :) Konunun içinde olunca mutlaka birden fazla dönüştürme yolu çıkacaktır.

Kısacası bireysel problemlerimizi bastırmak, görmezden gelmek yerine önce kabul edip sonra daha iyi şeylere dönüştürmekten bahsediyorum. Dönüştürme yolu olarak ise aynı problemi yaşayan insanlara yardım etmek olabilir. Yani halka hizmet etmek zamanla o problemi de senden alacaktır. Olumsuz enerjiyi, olumlu enerjiye dönüştürmekten bahsediyorum.

İyi, mutlu ve dönüşümlü yıllar :)

Yorum Yaz

Diğer Yazılar